Przebarwienia po trądziku. Dlaczego powstają?
Zmiany trądzikowe niekiedy bywają bardzo trudne do usunięcia. Najczęściej nie pozostawiają trwałych śladów. Jednak niektóre bywają bardzo kłopotliwe i po ich zniwelowaniu pojawia się nieestetyczny ślad w postaci przebarwienia. Najczęściej przyczyną jest nieprawidłowe pozbycie się wyprysku. To nie tylko niewłaściwa pielęgnacja, ale także mechaniczne usunięcie treści ropnej.
Wyciskanie wyprysków to wciąż powszechnie stosowana metoda na pozbycie się krost. Jeżeli jednak odbywa się w niewłaściwych warunkach, przynosi więcej szkód niż pozytywnych rezultatów. Bakterie rozprzestrzeniają się i powstaje jeszcze więcej zmian skórnych. Mogą pojawiać się nie tylko blizny, ale również plamy pigmentacyjne, czyli przebarwienia.
Przyczyną ich powstawania jest intensywna ekspozycja skóry na działanie promieni UV oraz nadmierne korzystanie z solarium. Dochodzi wówczas do zwiększonego wydzielania melaniny. Bardziej podatne na promieniowanie są niewielkie plamki i stany zapalne o charakterze aktywnym.
Przebarwienia mogą także pojawiać się na skutek przyjmowania niektórych leków na trądzik. Ten rodzaj zmian pigmentacyjnych występuje najrzadziej.
Jak wyglądają przebarwienia po trądziku?
Zmiany pigmentacyjne powstające na skutek trądziku mają postać małych plamek w kolorze czerwonym. Niekiedy ich barwa bywa również różowa, a także fioletowa lub brązowa. Przebarwienia są zazwyczaj zaokrąglone i obejmują kształt zmian skórnych, które wcześniej znajdowały się w tym miejscu. Najczęściej są płaskie.
Zanim podejmiemy walkę z tego typu zmianami, należy je wyraźnie rozgraniczyć od blizn. Są to ubytki, które powstały w wyniku uszkodzenia skóry właściwej. Mogą występować jednocześnie z przebarwieniami po trądziku. Aby się ich pozbyć, należy działać w zupełnie inny sposób.
Jakie kosmetyki na przebarwienia po trądziku będą najlepsze?
Dobrym wyborem będą produkty kosmetyczne zawierające między innymi kwasy AHA i PHA. Warte uwagi są kwasy glikolowy, azelainowy i migdałowy. Serum przeciw niedoskonałościom Normaderm od Vichy zawiera kwas salicylowy i glikolowy w stężeniu 5%, a także frakcje probiotyczne. To skoncentrowany produkt do walki również ze zmianami potrądzikowymi.
Korzystne działanie w walce z przebarwieniami po trądziku wykazuje również retinol. Złuszcza naskórek i usuwa dużą zawartość melaniny. Produkty z jego dodatkiem należy stosować ostrożnie i obserwować reakcję skóry. Odbudowujące serum z mikrokapsułkowanym czystym retinolem od CeraVe to produkt wzbogacony niacynamidem i trzema ceramidami. Są to składniki istotne dla odbudowy bariery ochronnej skóry.
Istnieje wiele popularnych kosmetyków przeznaczonych do leczenia przebarwień skórnych po trądziku. Oto kilka z nich:
- The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% – serum z niacynamidem, które pomaga regulować wydzielanie sebum i rozjaśniać przebarwienia.
- La Roche-Posay Effaclar Duo – krem nawilżający i korygujący, który redukuje przebarwienia i blizny potrądzikowe.
- CeraVe Resurfacing Retinol Serum – serum z retinolem, które pomaga wyrównać koloryt skóry i poprawia teksturę skóry.
- Murad Post-Acne Spot Lightening Gel – żel z hydrochinonem, który skutecznie rozjaśnia ciemne plamy po trądziku.
- Skinceuticals Discoloration Defense – serum, które redukuje widoczność przebarwień i poprawia jednolitość koloru skóry.
- Cosrx Galactomyces 95 Tone Balancing Essence – esencja, która rozjaśnia skórę i zmniejsza widoczność przebarwień.
Każdy z tych produktów zawiera składniki aktywne, które są znane ze swoich właściwości rozjaśniających i regenerujących skórę. W trakcie kuracji kosmetykami z retinolem należy też unikać ekspozycji na słońce. Ważne jest zatem dodatkowe stosowanie kremów z filtrem i unikanie intensywnego opalania.
W codziennej pielęgnacji warto też pamiętać o trzech zasadach pielęgnacyjnych:
- skin streaming – ograniczenie kosmetyków do najbardziej potrzebnych i zawierających składniki aktywne najwyższej jakości. To produkty o składzie przebadanym przez dermatologów proponowane przez marki CeraVe, Vichy i La Roche Posay;
- skin cycling – kompletna rutyna pielęgnacyjna obejmująca czterodniowy cykl. Pierwszy dzień – to oczyszczanie, drugi – stosowanie retinoidów, a trzeci i czwarty – nawilżanie oraz regeneracja. Piątego dnia cykl rozpoczyna się od nowa;
- skin flooding – nakładanie kosmetyków zanim jeszcze poprzedni całkowicie się wchłonie.
Zabiegi medyczne na przebarwienia po trądziku. Co wybrać?
Aby pozbyć się intensywnych przebarwień potrądzikowych, oprócz pielęgnacji cery można również zdecydować się na specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. Często wybierane są peelingi medyczne, które usuwają przebarwienia trądzikowe, dobrze wpływają na regenerowanie skóry, a także ujędrniają i wygładzają. Podczas zabiegów stosowane są najczęściej silne kwasy owocowe AHA, takie jak glikolowy, migdałowy czy cytrynowy. Ich rodzaj oraz stężenie dobierane są do potrzeb pacjenta.
Przebarwienia usuwają również zabiegi laserowe. Polegają na skierowaniu odpowiednio ustawionej wiązki lasera na zmianę pigmentacyjną. Barwnik wchłania ją, a skóra się rozjaśnienia. Należy jednak pamiętać o stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji cery.
Domowe sposoby na przebarwienia potrądzikowe
Czasem przebarwień można się pozbyć domowymi sposobami. Warto najpierw wykonać delikatny peeling, aby przygotować cerę do działania pielęgnacyjnego. Do stosowanego produktu można dodać kilka kropel z cytryny, które rozjaśnią cerę z przebarwieniami.
Spośród domowych sposobów na zmiany pigmentacyjne warto wypróbować takie jak:
- maseczka na bazie soku z cytryny – cytryna jest owocem najczęściej stosowanym na przebarwienia ze względu na wysoką zawartość witaminy C o właściwościach rozjaśniających. Maseczkę można przygotować z dwóch łyżek jogurtu naturalnego, kilku kropel przegotowanej wody oraz soku z połówki cytryny. Mieszankę nakładamy na przebarwienia, jednak nie częściej niż raz w tygodniu, ponieważ można doprowadzić do przesuszenia skóry;
- pasta z migdałów i miodu – do kilku zmiksowanych migdałów należy dodać miód. Tak przygotowaną mieszankę nakłada się na 20 minut, można ją stosować codziennie. Działa antybakteryjnie, nawilżająco i co najważniejsze – rozjaśniająco. To doskonały wybór dla cery trądzikowej, tłustej i problematycznej;
- plastry ogórka – wystarczy zetrzeć na tarce połowę zielonego ogórka, nałożyć na twarz na 20 minut. Warto też dodać kilka kropel soku z cytryny. Taka mieszanka zadziała na skórę rozjaśniająco, ale też kojąco i nawilżająco;
- żel aloesowy – ma zarówno właściwości rozjaśniające, jak i kojące. Regularne stosowanie żelu aloesowego redukuje przebarwienia trądzikowe.
Aby pozbyć się przebarwień po trądziku, warto podjąć wielokierunkowe działanie i pamiętać o regularnej pielęgnacji.
Źródła:
- Augustyniak-Woźnica K., Przebarwienia po trądziku – jak się ich pozbyć? Czy znikną same?, Medme. Poradnik 31.12.2023; online: https://www.medme.pl/artykuly/przebarwienia-po-tradziku-jak-skutecznie-sie-ich-pozbyc,67713.html (dostęp 7.04.2024).
- Czoska I., Przebarwienia po trądziku – zapobieganie, usuwanie i pielęgnacja, Medonet.Uroda 15.06.2023; online: https://uroda.medonet.pl/twarz/cera-problematyczna/przebarwienia-po-tradziku-zapobieganie-usuwanie-i-pielegnacja/976fg69 (dostęp 7.04.2024).
- Dąbrowska D., Zawadzka P., Zavyalova O., Zastosowanie kwasów owocowych w leczeniu zmian trądzikowych i potrądzikowych, „Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce” 2017, s. 66.
- Kilian-Pięta E., Hoppe M., Wpływ melanogenezy na powstawanie przebarwień, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 8(4), s. 419–422.