Co to są ceramidy?
Ceramidy to naturalnie występujący składnik warstwy lipidowej skóry. Związki te wypełniają przestrzenie międzykomórkowe w naskórku, a dokładnie w warstwie rogowej. Ceramidy tworzą wodnolipidową barierę skóry, dlatego też określane są niekiedy mianem cementu międzykomórkowego. Unikalna struktura zabezpiecza przed gwałtowną utratą wody, a jednocześnie zwiększa wchłanianie związków nawilżających.
Pod względem chemicznym ceramidy należą do lipidowych związków organicznych. Każda cząsteczka to długołańcuchowa zasada azotowa i kwas tłuszczowy, w którym tzw. acyl zawiera od 16 do 26 atomów węgla. Ceramidy wytwarzane są przez każdy żywy organizm na drodze biosyntezy. U człowieka można wyróżnić 200 różnych ceramidów, z czego w samym naskórku występuje dziewięć ich podklas. Różnią się zarówno budową, jak i polarnością. Niektóre występują wyłącznie w organizmie ludzkim.
Ceramidy biorą udział w regeneracji i odbudowie naskórka, który każdego dnia ulega uszkodzeniom na skutek działania różnych czynników zewnętrznych. Niestety, z wiekiem poziom ceramidów w skórze obniża się, a ich produkcja ulega spowolnieniu. Ma na to wpływ także kilka innych czynników. Dlatego tak ważne jest dostarczanie cerze tych związków w kosmetykach.
Dlaczego warto stosować ceramidy na twarz?
Zewnętrzna część naskórka wymaga szczególnej ochrony i regularnej regeneracji. Narażenie cery na działanie szkodliwych czynników sprzyja pojawianiu się: wyprysków, stanów zapalnych i chorobowych, przesuszenia cery i innych problemów. Na stan skóry wpływają też: nieodpowiednia pielęgnacja, choroby autoimmunologiczne, przyjmowane leki, stres oksydacyjny oraz zmiany hormonalne. Dobór właściwych składników aktywnych w produktach kosmetycznych, w tym ceramidów, może pomóc w utrzymaniu cery w dobrej kondycji.
Stosowanie ceramidów na twarz wspomaga utrzymanie odpowiedniego stanu nawilżenia skóry i zapobiega jej wysychaniu. Substancje te wspomagają zastosowane składniki nawilżające, które mogą wnikać w większych ilościach i w głębsze warstwy. Ponadto w kosmetykach tworzą unikalną barierę ochronną, która zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem wiatru, zmiennej temperatury i promieniowania UV. Taka ochrona zapobiega powstawaniu wielu problemów, w tym przebarwieniom.
Ceramidy spowalniają również postęp procesów starzeniowych w skórze i przeciwdziałają zbyt intensywnemu złuszczaniu się martwych komórek naskórka. Dlatego pielęgnacja skóry odbywa się w sposób kontrolowany i zamierzony, a pozostałe składniki aktywne kosmetyków mają szansę zadziałać skuteczniej.
Ceramidy w kosmetykach. Jak je rozpoznać?
W ogólnodostępnych kosmetykach najczęściej znajdują się nie tylko ceramidy, ale również inne składniki aktywne oraz substancje korzystnie oddziałujące na skórę i jej dolegliwości. Nie zawsze wszystkie cenne związki, w tym ceramidy, wypisane są na przedniej części etykiety. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z dokładnym składem danego produktu. Im bliżej początku wymieniona jest nazwa ceramidu, tym większa jego zawartość w kosmetyku.
Najczęściej związki te można znaleźć w kosmetykach pod nazwami:
- Ceramide EOS, EOP,
- Ceramide NG, NP, NS,
- Ceramide AP, AG, AS,
- Ceramide 6II,
- Ceramide 1, 2, 3, 5.
Innowacyjne procesy biotechnologiczne umożliwiają stosowanie w kosmetykach ceramidów identycznych z tymi, które produkowane są w naszej skórze. Z powodzeniem dodawane są one do preparatów kosmetycznych i mogą skutecznie uzupełniać braki. Ceramidy te to Ceramide 1 (EOP), Ceramide 3 (NP) oraz Ceramide 6II (AP).
Dla kogo ceramidy w kosmetykach są dobrym wyborem?
Ceramidy dodawane są zarówno do produktów kosmetycznych, jak i leków. Są polecane osobom z każdym typem skóry. Ceramidy są substancjami aktywnymi, które warto stosować do cery przesuszonej i ze stanem zapalnym, a także z atopowym zapaleniem skóry i łuszczycą. Wskazaniem do zastosowania preparatów z ceramidami jest także trądzik i różnego rodzaju wypryski. Będą dobrym wyborem dla skóry skłonnej do podrażnień, zaczerwienienia, dermatozy, szorstkości oraz swędzenia i różnych alergii.
W kosmetykach stosowane są zarówno roślinne, jak i syntetyczne ceramidy. Jak stosować tego typu związki? Chociaż wszystkie rodzaje ceramidów wykazują podobne działanie, to ceramidy roślinne mają najbardziej zbliżoną budowę do tych znajdujących się w skórze. Ponadto wraz z ceramidami dobrze jest wybierać produkty zawierające dodatkowo kwas hialuronowy o działaniu silnie nawilżającym. Wspomagająco na cerę działają też: kolagen, aminokwasy, oleje roślinne, niacynamid , witaminy A, C, E i skwalan.
Kosmetyki z ceramidami. Jak stosować?
Kosmetyki zawierające ceramidy przeznaczone są do codziennej pielęgnacji. Są to preparaty bardzo dobrze przyswajalne i bezpieczne w stosowaniu, dlatego zaleca się stosowanie ich zarówno rano, jak i wieczorem. W codziennej pielęgnacji cery warto postawić na linie produktów z ceramidami. Mogą to być serie kosmetyków zawierające preparaty oczyszczające, takie jak: mleczko, żel do mycia twarzy i tonik, a także krem do twarzy na dzień i na noc oraz skoncentrowane serum.
Często można znaleźć ceramidy w kosmetykach do włosów. To wsparcie dla regeneracji i wzmocnienia naturalnej bariery ochronnej poszczególnych pasm. Ceramidy znajdują się również w produktach do pielęgnacji ciała, jak: żele i płyny do mycia oraz balsamy.
Często ceramidy to też składniki dermokosmetyków. Są to przebadane dermatologicznie kosmetyki, hipoalergiczne, polecane nawet do cery z: przewlekłymi stanami zapalnymi, łuszczycą lub atopowym zapaleniem skóry. Dermokosmetyki nie zawierają parabenów, związków chemicznych ani innych drażniących składników, zatem to idealny wybór również dla osób z cerą bardzo wrażliwą.
Dobre kosmetyki z ceramidami. Gdzie je znaleźć?
Kosmetyki z ceramidami o cennych właściwościach można znaleźć zarówno w stacjonarnych drogeriach, jak i internetowych sklepach kosmetycznych. Produkty bardzo dobrej jakości wcale nie muszą być drogie. O wartości kosmetyku i jego skuteczności decyduje dobór składników i ich ilość w określonej formule.
Dlatego przed nabyciem preparatu z ceramidami zawsze należy dokładnie zapoznać się z jego etykietą, a także dopasować produkt do indywidualnych potrzeb.
- Wiśniowska J., Dzierżewicz Z., Balwierz R., Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, Kosmetologia Estetyczna 2019, nr 4.
- Bojarowicz H., Woźniak B., Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, Problemy Higieny i Epidemiologii 2008, nr 89 (4).
- Martini M.C., Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
- Sroka-Tomaszewska J., Trzeciak M., Atopowe zapalenie skóry – gdy objawy nasilają się jesienią i zimą, General Practitioner / Lekarz POZ 2020, nr 6.5.
- Géloën A., Raillan A., Mikrobiom skóry. Przewodnik po świecie naturalnej i zrównoważonej pielęgnacji skóry, wyd. Znak Koncept, Kraków 2021.