Cera wrażliwa – opis i cechy charakterystyczne
Skóra wrażliwa to typ cery szczególnie trudny w pielęgnacji i utrzymaniu w nienagannym stanie. Taka cera nadmiernie reaguje zarówno na czynniki zewnętrzne, takie jak: zmiany temperatur, wiatr, mróz, jak i suche powietrze czy kontakt z zanieczyszczeniami. Ponadto bardzo wrażliwa skóra twarzy często reaguje na składniki kosmetyków, a także pocieranie czy stres. Nie bez znaczenia jest również dieta.
Osobom z cerą wrażliwą najczęściej doskwierają: zaczerwienienie twarzy, suchość, pieczenie, uczucie ściągnięcia skóry i reakcje alergiczne. Tego typu nadwrażliwość może występować z różnym nasileniem, także w odniesieniu do poszczególnych czynników drażniących. U jednych intensywne problemy skórne będą pojawiać się w zetknięciu z określonymi kosmetykami, a u innych będzie je wywoływać np. niska temperatura.
Cera wrażliwa to jednocześnie zespół cech najczęściej towarzyszący osobom ze skórą suchą, a także tłustą i mieszaną. Zwykle też mają ją osoby zmagające się z różnymi schorzeniami, np.: trądzikiem różowatym, AZS czy łuszczycą.
Charakterystyczne cechy cery wrażliwej, których obecność stanowi sygnał do zastosowania właściwej pielęgnacji i odpowiednich nawyków na co dzień, to:
- reakcje alergiczne,
- pieczenie,
- zaczerwienienie,
- suchość,
- uczucie dyskomfortu i ściągnięcia,
- obrzęk.
We właściwej pielęgnacji cery wrażliwej ważne są jednak nie tylko zastosowane preparaty o odpowiednio dobranym składzie. Trzeba poznać przyczynę nadwrażliwości i w miarę możliwości starać się ją wyeliminować.
Przyczyny występowania skóry wrażliwej
Cera może nabyć cechy nadwrażliwości z wielu powodów. Chociaż ta cecha naturalnie i w sposób uwarunkowany genetycznie towarzyszy skórze naczyniowej, może mieć także charakter nabyty. Zdarza się, że cera, która wcześniej nie wykazywała nadwrażliwości, staje się wrażliwa na skutek niektórych kuracji dermatologicznych i leczenia. Bywa tak np. po zażywaniu retinoidów, niektórych środków farmaceutycznych i po zabiegach z izotretynoiną.
Nadwrażliwość może też wystąpić w odpowiedzi na zmianę otoczenia, w tym klimatu czy wody, ale też stylu życia. Bardzo wrażliwa skóra twarzy to niekiedy skutek stosowania zbyt agresywnych substancji aktywnych zawartych w produktach kosmetycznych.
Skóra wrażliwa w wielu przypadkach towarzyszy również cerze problematycznej z trądzikiem, wypryskami i zaskórnikami. Pojawienie się nadwrażliwości może być wywołane zbyt intensywnym złuszczaniem i nadmiernym używaniem kosmetyków wysuszających.
Może to być również wynik zaburzeń lub zmian hormonalnych. To częsta przypadłość kobiet w ciąży. W tym okresie, jak i przy niewłaściwym poziomie hormonów z powodu schorzeń nawet dotychczas stosowane preparaty zaczynają uczulać i powodować podrażnienia.
Jak prawidłowo dbać o skórę wrażliwą?
W pielęgnacji cery wrażliwej bardzo ważne jest, aby nie doprowadzać do jej nadreaktywności i ograniczyć czynniki drażniące. Stosowane kosmetyki powinny bazować na naturalnych i łagodnych składnikach o działaniu kojącym. Niewskazane jest używanie substancji w wysokich stężeniach, kwasów czy intensywnych dodatków zapachowych.
Doskonale sprawdzi się zasada skin streaming polegająca na ograniczeniu produktów do pielęgnacji i zastosowaniu wyłącznie idealnie dobranych do cery, ze składnikami najwyższej jakości. Skin streaming to również zwrócenie uwagi na preparaty przebadane dermatologicznie, bez parabenów, konserwantów i innych chemicznych dodatków wywołujących podrażnienia. Takie produkty są w ofercie uznanych marek, jak: Vichy, La Roche Posay czy CeraVe.
Ponadto podczas pielęgnacji cery wrażliwej i jej mycia należy używać letniej wody, a twarz delikatnie osuszać ręcznikiem z naturalnych materiałów. Ważne jest unikanie tarcia, aby zapobiec powstawaniu mikrouszkodzeń i podrażnień. Niewskazane jest stosowanie peelingów mechanicznych czy akcesoriów elektrycznych do oczyszczania twarzy. Przy bardzo wrażliwej skórze twarzy dobrze jest też przy demakijażu czy tonizowaniu zrezygnować z wacików.
Jakie kosmetyki wybrać do cery wrażliwej? Pielęgnacja a składniki aktywne
Poza tym, że skóra wrażliwa wymaga stosowania łagodnych produktów, warto wybierać kosmetyki zawierające szczególnie korzystnie oddziałujące składniki aktywne. Ich dodatek złagodzi podrażnienia, zmniejszy uczucie pieczenia, wyrówna koloryt cery, a ponadto wesprze odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry.
Wśród składników aktywnych do cery wrażliwej na szczególną uwagę zasługują:
- pantenol – doskonale wspomaga gojenie się ran i podrażnień oraz łagodzi stany zapalne skóry, wykazuje również właściwości nawilżające i przyspiesza regenerację;
- wąkrotka azjatycka –intensywnie łagodzi i regeneruje, wspomaga gojenie, ma właściwości przeciwzapalne, to odpowiedni składnik kosmetyków dla osób, które walczą nie tylko z nadwrażliwością cery, ale również niedoskonałościami;
- skwalan – ma duży wpływ na odbudowę i wzmocnienie naturalnej bariery hydrolipidowej skóry, dzięki czemu jednocześnie zapobiega utracie wody i poprawia nawilżenie cery. Ma postać lekkiego olejku, który bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu ani nie obciąża skóry. Może być zatem stosowany również przy cerze mieszanej lub trądzikowej;
- ceramidy – należą do elementów budujących barierę hydrolipidową skóry. Ich dostarczanie wraz z kosmetykami wzmacnia ochronę cery przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, biorą udział w odbudowie i wzmocnieniu skóry, działają nawilżająco i wspierają regenerację;
- aloes – szybko i skutecznie koi podrażnioną cerę, zapewnia jej nawilżenie oraz przyjemne uczucie chłodzenia. To dodatek o działaniu nawilżającym i wspomagającym regenerację cery wrażliwej.
Pielęgnacja cery wrażliwej powinna polegać na dokładnym i delikatnym oczyszczaniu twarzy, tonizowaniu z użyciem łagodnego toniku lub hydrolatu oraz nawilżaniu. Konieczne jest również stosowanie przez cały rok kremu z ochroną przed promieniowaniem UV. Cera wrażliwa wykazuje duże skłonności do starzenia się, dlatego ochrona przed słońcem jest niezbędna.
Nie należy rezygnować z usuwania martwego naskórka i peelingów. Trzeba jednak postawić na peelingi enzymatyczne, pozbawione ostrych drobinek. Takie produkty rozpuszczają komórki naskórka i usuwają je, nie powodując podrażnień. To dobry wybór zarówno dla osób z cerą wrażliwą, jak i przejściowymi problemami z nadwrażliwością skóry wywołanymi np. zmianami hormonalnymi.
- Bender S., Pielęgnacja ciała, MedPharm Polska, Wrocław 2011, s. 36–37.
- Dąbrowska D., Zawadzka P., Zavyalova O., Rola substancji łagodzących w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry w trakcie oraz po zakończeniu radioterapii, „Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce” 2017.
- Goliszewska A., Gromek M., Padlewska K. i in., Kosmetologia pielęgnacyjna, Warszawa 2011, s. 17–18.
- Kieć-Świerczyńska M., Kręcisz B., Świerczyńska-Machura D., Uczulenie na kosmetyki i środki zapachowe, „Medycyna Pracy” 2004, nr 55(2), s. .
- Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2011.