Lwia zmarszczka. Naturalna kolej rzeczy czy błędy w pielęgnacji skóry?
Po 30. roku życia na twarzy zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki, które z czasem stają się coraz bardziej widoczne. Począwszy od 25. roku życia, organizm każdego człowieka produkuje coraz mniej kolagenu, aby w końcu po 60. zupełnie zaprzestać jego syntezowania. A to kolagen odpowiada za elastyczność skóry oraz za jej młody i piękny wygląd. Nic więc dziwnego, że wraz z procesem starzenia się twarz przecina coraz więcej zmarszczek, w tym właśnie ta wyjątkowo nielubiana przez kobiety lwia zmarszczka.
Pionowa bruzda (lub dwie) między brwiami nie dodaje uroku, ale raczej lat. Dlatego też wiele kobiet próbuje się jej pozbyć lub przynajmniej spłycić tak, by była mniej widoczna. Lwia zmarszczka powstaje na skutek ubytku kolagenu, ale i mimicznych przyzwyczajeń, czyli codziennej pracy całej twarzy. Jeśli często marszczysz brwi (najczęściej ze zdenerwowania, kiedy się martwisz lub mrużysz oczy przed słońcem), lwia bruzda pojawi się dość szybko i z czasem będzie się pogłębiać. Wiele zależy od napięcia skóry i świadomości mimicznych ruchów. Jeśli zmarszczka między brwiami już się pojawiła, istnieją skuteczne sposoby na to, żeby zmniejszyć jej widoczność, a nawet zupełnie ją zlikwidować. Nowoczesna kosmetologia doskonale sobie z tym radzi, nawet bez użycia igieł lub skalpela.
Usuwanie lwiej zmarszczki w salonie kosmetycznym
Zacznijmy od sposobów stosowanych w salonach kosmetycznych, które mają za zadanie odmłodzenie skóry, jej regenerację i pobudzenie produkcji kolagenu. W efekcie bruzda między brwiami spłyca się i staje się mniej widoczna. Niektóre zabiegi wymagają regularnego powtarzania, inne natomiast dają efekty na długo, ale są bardziej ryzykowne. Sprawdź, który ze sposobów będzie dla ciebie najlepszy.
Popularne zabiegi stosowane w likwidacji lwiej zmarszczki:
- mezoterapia igłowa,
- mezoterapia frakcyjna,
- laser frakcyjny,
- kuracja preparatami z retinolem,
- botoks,
- zabieg wypełnienia kwasem hialuronowym.
Mezoterapia igłowa
Zabieg polega na wprowadzeniu igłą substancji bioaktywnych pod skórę, żeby ją zregenerować i odmłodzić. Zabieg spłyca lwią zmarszczę nawet po pierwszym zabiegu. Dla lepszego i trwalszego efektu zaleca się jednak serię zabiegów powtarzanych mniej więcej co dwa tygodnie. Substancje wstrzykiwane pod skórę dobiera się do potrzeb danej osoby i oczekiwanych rezultatów.
Mezoterapia frakcyjna (mikroigłowa)
Podczas tego specjalistycznego zabiegu kosmetolog wykonuje serię kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry twarzy, co ma zmobilizować organizm do reakcji naprawczych. Jednocześnie przy każdym nakłuciu wprowadza dobrane do indywidualnych potrzeb klientki preparaty. Po zabiegu wygląd skóry znacznie się poprawia, ponieważ fibroblasty (komórki tkanki łącznej) odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych i elastyny zaczynają aktywniej działać. Zabieg warto stosować jako profilaktykę anti aging, a przy głębszych zmarszczkach wykonywać go nawet co trzy tygodnie.
Laser frakcyjny
Skóra regeneruje się, kiedy ulega uszkodzeniom. Laser frakcyjny, podobnie jak mezoterapia igłowa oraz frakcyjna, wywołuje mikrouszkodzenia. Tym razem nie są to jednak nakłucia, ale urazy spowodowane promieniowaniem laserowym. Efekt jest ten sam – fibroblasty zaczynają produkować więcej kolagenu i elastyny, dlatego bruzda pomiędzy brwiami staje się bardziej wygładzona i mniej widoczna. Zabieg laserem frakcyjnym przynosi dobre efekty, jednak dla niektórych bywa nieprzyjemny (wystarczy jednak znieczulenie, żeby stał się mniej bolesny).
Kuracja preparatami z retinolem
Retinol należy do wyjątkowo skutecznych substancji przeciwzmarszczkowych. Dlatego też z powodzeniem stosuje się go w salonach kosmetycznych do spłycania i wygładzania zmarszczek. Czy poradzi sobie i z lwią zmarszczką? Z dużym prawdopodobieństwem tak, ale konieczna jest regularność. Specjalistyczne preparaty oprócz retinolu zawierają też wysoce skoncentrowaną witaminę C oraz inne antyoksydanty. Zabieg (peeling profesjonalnymi preparatami) wykonuje się przynajmniej cztery razy co trzy tygodnie, żeby uzyskać zadowalający efekt. Retinol można stosować również w domowej pielęgnacji, ale nie zadziała aż tak skutecznie jak ten użyty przez kosmetologa, z pewnością jednak pomoże utrzymać efekty terapii.
Botoks
Toksyna botulinowa daje szybki efekt utrzymujący do nawet do dwunastu miesięcy (zależy to od organizmu). Jest to związek, który upośledza działanie mięśni twarzy, a więc zapobiega też marszczeniu się skóry. Niewielka ilość botoksu podana do zmarszczki skutecznie ją likwiduje. Cały zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, a wstrzyknięcie substancji nie powoduje znaczącej zmiany rysów twarzy (zabieg warto wykonać w sprawdzonej klinice).
Zabieg wypełnienia kwasem hialuronowym
W trakcie tego zabiegu lwią zmarszczkę wypełnia się kwasem hialuronowym. Procedura trwa zaledwie kilka minut (wcześniej podaje się na skórę znieczulenie w postaci kremu), a efekt widoczny jest tuż po zabiegu i utrzymuje się nawet do dwunastu miesięcy. Ważne, żeby zabiegowi poddać się w wyspecjalizowanej klinice (w przypadku wypełnienia szczególnie ważne jest doświadczenie kosmetologa wykonującego zabieg).
Nowoczesna metoda usuwania zmarszczki gniewu
Jedną z najnowocześniejszych metod likwidowania lwiej zmarszczki jest zastosowanie zogniskowanej fali ultradźwiękowej. Zabieg o nazwie HIFU (ang. High Intensity Focused Ultrasound) polega na przykładaniu do skóry specjalnej głowicy emitującej fale ultradźwiękowe. Fale te penetrują głębokie warstwy skóry, podgrzewają tkanki i powodują kontrolowane uszkodzenia, co mobilizuje organizm do regeneracji. Zabieg wspiera odzyskiwanie jędrności, skóra staje się bardziej napięta i gęstsza. Wystarczy jeden taki zabieg, żeby skutecznie spłycić bruzdę między brwiami.
Domowe sposoby na spłycenie lwiej zmarszczki
Czy można zmniejszyć widoczność lwiej zmarszczki bez wizyty w gabinecie kosmetologicznym? Czy są na nią jakieś domowe sposoby? Jak już wiesz, w walce ze zmarszczkami pomoże retinol, który wygładzi istniejące już drobne bruzdki i powstrzyma powstawanie nowych. Co jeszcze możesz zrobić?
Codziennie wykonuj masaż całej twarzy, żeby pobudzić ukrwienie i w ten sposób zmobilizować fibroblasty do produkcji substancji podporowych. Do pielęgnacji stosuj skoncentrowane preparaty z witaminą E oraz innymi antyoksydantami. Zadbaj też o odpowiednie oczyszczanie skóry twarzy, regularnie nakładaj peelingi i chroń skórę przed słońcem, stosując krem UV SPF 50. Masaże i właściwa pielęgnacja mogą nieznacznie spłycić bruzdę i sprawić, że będzie mniej widoczna – nie usuną jej jednak tak skutecznie jak zabiegi medycyny estetycznej.
Joga twarzy. Czy poradzi sobie z lwią bruzdą?
Nie zlikwiduje jej całkowicie, ale może, podobnie jak masaż poprawiający ukrwienie (i tym samym pobudzający produkcję kolagenu i elastyny), zmniejszyć jej widoczność. Skóra stanie się bardziej napięta, a ty dzięki jodze twarzy zyskasz większą świadomość własnej mimiki. Być może przestaniesz się marszczyć, a to przynajmniej nie będzie pogłębiało lwiej zmarszczki. Jakie ćwiczenie jogowe na twarz wykonywać każdego dnia? Otwórz szeroko oczy, a palce połóż na zewnętrznych końcach brwi i zacznij delikatnie rozciągać brwi. Napnij skórę i przytrzymaj przez dziesięć sekund. Powtórz ćwiczenie dwa razy. Po miesiącu regularnego ćwiczenia powinnaś zauważyć pierwsze efekty.
Źródła:
- https://jadoreinstytut.com/warszawa/blog/lwia-zmarszczka/
- https://clinicacosmetologica.pl/blog/jak-pozbyc-sie-lwiej-zmarszczki-polecamy-hifu/
- https://www.jkslms.or.kr/journal/view.html?uid=39&vmd=Full
- https://klinikamiracki.pl/mezoterapia-frakcyjna-na-czym-polega/
- https://projektskora.pl/blog/lwia-zmarszczka-botoks-czy-laser/
- https://www.klinikaantiaging.pl/jak-pozbyc-sie-lwiej-zmarszczki-poznaj-skuteczne-sposoby/
- https://www.faceyoganaturotherapy.pl/joga-twarzy-na-lwia-zmarszczke/