Zanieczyszczenia a wygląd skóry
Osoby mieszkające na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza mają gorszą skórę niż żyjący w mniej skażonych miejscach mimo stosowania podobnej pielęgnacji. Substancje krążące w powietrzu, a dokładniej w smogu, negatywnie oddziałują nie tylko na układ oddechowy i krążenia, ale również na skórę. Pojawiają się alergie, egzemy, trądzik. Na skutek działania metali ciężkich, pyłów niskocząsteczkowych, substancji takich jak dwutlenek siarki skóra staje się przesuszona i bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne, szybciej też się starzeje.
W trakcie dnia na skórze gromadzi się wiele brudu i zanieczyszczeń, tych środowiskowych i tych pochodzących z kosmetyków. Skóra produkuje sebum będące składnikiem płaszcza hydrolipidowego, czyli naturalnej bariery chroniącej skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Te wszystkie substancje gromadzą się na skórze, a przed pójściem spać trzeba je dokładnie usunąć, żeby dać twarzy czas na nocną regenerację.
Oczyszczanie najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym
Gdybyśmy mieli wymienić jeden najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, to byłoby to oczyszczanie. Bez niego żadna substancja nałożona na skórę nie będzie właściwie działać. Jeśli dokładnie nie oczyścisz twarzy, to wyrzucisz pieniądze w błoto, wydając je na specjalistyczne kremy odżywcze. Skóra musi być odpowiednio przygotowana, żeby mogła wchłaniać składniki aktywne. Najważniejsze w codziennej pielęgnacji jest oczyszczenie skóry przed położeniem się spać. Jeśli sypiasz w makijażu, szybko zauważysz negatywne efekty tej praktyki. Nawet jeśli rano nałożysz bogaty krem odżywczy, skóra i tak będzie przesuszona, ściągnięta, a zmarszczki będą na niej przez to bardziej widoczne. Jeżeli do tej pory nie miałaś skłonności do wyprysków, mogą zacząć się pojawiać.
Jak zadbać o prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy?
Zaplanuj codzienny rytuał piękna. Nie musisz spędzać długich godzin przed lustrem, żeby twoja skóra wyglądała na wypoczętą, była gładka i jędrna. Wystarczą tylko proste czynności, dzięki którym dokładnie ją doczyścisz i pozbędziesz się z niej wszystkich zanieczyszczeń.
- Zacznij od zmycia najmocniejszego makijażu. Użyj do tego płynu micelarnego, mleczka lub wielorazowych płatków do demakijażu (wystarczy zmoczyć je wodą). Bawełniany płatek kosmetyczny nasącz płynem micelarnym lub mleczkiem, przyłóż do oka i poczekaj chwilę, aż substancja rozpuści maskarę. Jeśli nie chcesz używać płynu micelarnego, bo zależy ci na naturalnej pielęgnacji, przemyj oczy wacikiem nasączonym oliwą z oliwek lub olejem kokosowym.
- Teraz czas na mycie twarzy żelem. Zwilż twarz i nałóż na nią żel. Delikatnymi ruchami i bez pocierania umyj dokładnie skórę. Wytrzyj ją do sucha (osusz świeżym ręcznikiem) – jest już gotowa na dalsze kroki.
- Makijaż i zanieczyszczenia już prawie zmyte. Ale to jeszcze nie koniec. Płyn micelarny usunie pozostały brud i pozbędzie się fragmentów zanieczyszczeń z kosmetyków kolorowych. Skóra jest oczyszczona, kiedy na waciku nie widać już żadnego brudu.
- I ostatni element rutyny – tonizowanie. Niestety zapomina o nim wiele osób, a jest potrzebne, żeby skóra mogła prawidłowo funkcjonować. Tonik łagodzi ewentualne podrażnienia powstałe podczas oczyszczania i przywraca skórze właściwe, lekko kwaśne pH (mycie sprawia, że odczyn staje się bardziej zasadowy). Jeśli pH jest zasadowe, skóra się przesusza i jest skłonna do podrażnień.
Koreański rytuał pielęgnacyjny, czyli oczyszczanie w stylu K-beauty
Jeszcze pod koniec XX w. świat poznał sekrety urody Koreanek i oszalał na punkcie ich podejścia do pielęgnacji. Długo wyglądają młodo, a ich skóra jest dobrze odżywiona i nawilżona. Sekretem nie są tylko kosmetyki zawierające naturalne substancje aktywne. Koreanki dbają przede wszystkim o właściwe oczyszczanie skóry, nawilżanie jej i ochronę przed promieniowaniem UV. Codzienne rytuały pielęgnacyjne pomagają im długo zachować młody wygląd.
Koreański sposób na oczyszczanie twarzy
Czym różni się sposób Koreanek od naszego, opisanego wyżej? Jak odtworzyć ich zabieg w domowych warunkach? To nic trudnego, sprawdź sama.
Oczyszczanie w stylu K-beauty polega na dwuetapowym myciu twarzy:
- najpierw używasz olejku do mycia twarzy, żeby zmyć z niej makijaż i zanieczyszczenia;
- następnie myjesz twarz żelem lub pianką na bazie wody i w ten sposób zmywasz brud i pot, którego nie usunął olejek.
Kosmetyk oczyszczający na bazie wody możesz wykorzystać rano jako samodzielny produkt, bo po nocy na skórze nie ma zabrudzeń trudnych do usunięcia (makijaż, zanieczyszczenia środowiskowe). Wybierz delikatną piankę lub łagodny żel oczyszczający, które będą wspierały mikrobiom twojej skóry i tym samym naturalną barierę ochronną. Koreanki nie używają płynów micelarnych ani mleczka do demakijażu. Wybierają za to dobre produkty myjące na bazie oleju i wody – mają wszystko, czego im potrzeba do skutecznego i dokładnego oczyszczenia twarzy.
Końcowy etap rytuału oczyszczania polega na nałożeniu peelingu i toniku. Te dwa kroki można spokojnie połączyć w jeden, bo koreańskie peelingi są bardzo łagodne i przyjazne dla skóry. Znajdziesz w nich delikatne kwasy i enzymy, zatem możesz stosować je nawet codziennie. Jeśli chcesz połączyć peeling z tonikiem, poszukaj p.. płatków tonizująco-peelingujących. Płatki delikatnie złuszczają skórę, a jednocześnie ją tonizują. To produkt wygodny i szybki do zastosowania. Oczywiście, możesz wybrać klasyczny tonik i użyć go na zakończenie oczyszczania.
Kosmetyki do oczyszczania twarzy. Co wybrać?
Pielęgnacja ma służyć skórze, dlatego produkty dobieraj tak, żeby były dopasowane do twoich potrzeb. Jeśli olejek do mycia powoduje nasilenie zmian skórnych, wypróbuj inny preparat lub wraz z żelem na bazie wody stosuj płyn micelarny. Jeśli skóra się przesusza po umyciu jej żelem do twarzy, być może zawiera on konserwanty i agresywne substancje myjące (SLS, SLES) niszczące naturalną barierę ochronną. Sięgnij po produkt łagodniejszy, z naturalnych składników i leczniczych ziół. Znajdziesz je wśród kosmetyków koreańskich, ale nie tylko.
Dogłębne oczyszczanie skóry
Jeśli na co dzień zadbasz o dokładne oczyszczanie skóry produktami dopasowanymi do twoich potrzeb, to twarz powinna być gładka i wolna od niedoskonałości. Zdarza się jednak, że domowa pielęgnacja nie wystarcza, czego doświadczają szczególnie osoby z tendencją do wyprysków i zaskórników. Nawet dokładne oczyszczanie, stosowanie peelingów złuszczających i maseczek czasami na nic się zdaje – skóra nie reaguje na nasze działania. W takiej sytuacji pomocne okazują się profesjonalne zabiegi kosmetyczne w gabinecie.
Dobierane są indywidualnie w zależności od problemu (oczyszczanie kwasami, peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja). Trudności z utrzymaniem zdrowo wyglądającej skóry, mimo właściwego oczyszczania, mogą pojawić się też przy stosowaniu niezbilansowanej diety. Kiedy brakuje ci składników odżywczych, skóra od razu da o tym znać. Braki cynku, siarki, witamin z grupy B – powodują zmiany na skórze, przesuszenie jej i zwiotczenie (braki kolagenu).
Oczyszczanie twarzy to nie tylko proces pielęgnacyjny, ale prawdziwa sztuka, która może przynieść Twojej skórze zdrowie, blask i pewność siebie. Dzięki odpowiedniej wiedzy i starannemu podejściu możesz cieszyć się piękną cerą przez wiele lat. Pamiętaj, że skuteczne oczyszczanie to nie tylko usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry, ale także dbanie o nią od wewnątrz.
Źródła:
- https://www.hebe.pl/on/demandware.static/-/Sites/pl_PL/dwce80e825/landingi/kbeauty/ebook2.pdf
- https://www.e-zikoapteka.pl/artykuly/smog-i-zanieczyszczenia-powietrza-a-stan-naszej-skory.html
- https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/aktualnosci/281272,prawie-polowa-europejczykow-ma-problemy-ze-skora
- https://klinikaotco.pl/blog/oczyszczanie-twarzy-4-popularne-zabiegi/