Czym są zmarszczki mimiczne i jak powstają?
Zmarszczki mimiczne to stosunkowo niewielkie zagniecenia i zagłębienia w skórze pojawiające się u kobiet w młodym wieku. Związane są z intensywną pracą mięśni twarzy, zwłaszcza podczas śmiania się, mrużenia oczu i czoła. Aktywna praca mięśni związana z mimiką powoduje napinanie i zagniatanie się skóry w tych samych miejscach, co z czasem utrwala się w postaci zmarszczek.
Zmarszczki mimiczne zazwyczaj pojawiają się jako pierwsze już między 25. a 30. rokiem życia. Im więcej ekspresji i intensywniejszej mimiki stosuje dana osoba na co dzień, tym większe ryzyko, że zmarszczki pojawią się wcześniej. Choć początkowo nie mają trwałego charakteru, z czasem mogą stać się zmarszczkami statycznymi widocznymi, gdy nie pracują mięśnie twarzy. Dlatego podjęcie odpowiednich działań i zastosowanie właściwej pielęgnacji na wczesnym etapie to możliwość opóźnienia procesów starzeniowych.
Inne czynniki, które mają wpływ na powstawanie zmarszczek to:
- niewłaściwa pielęgnacja powodującą wiotkość, przesuszenie skóry, a także jej opadanie,
- ekspozycja na działanie promieni UV,
- zanieczyszczenia środowiskowe,
- zmiany pogody,
- stres oksydacyjny.
Występowanie zmarszczek mimicznych oraz tempo postępowania procesów starzeniowych są uwarunkowane genetycznie. Skutki działania tych czynników można jednak zwalczać właściwą rutyną pielęgnacyjną, dobranymi kosmetykami i zabiegami.
Rodzaje zmarszczek mimicznych
Zmarszczki mimiczne w obrębie twarzy można podzielić na kilka charakterystycznych rodzajów ze względu na obszar ich występowania. Są to:
- zmarszczki poziome czoła – to podłużne poziomie linie biegnące przez całe czoło. Są charakterystyczne dla osób, które często wyrażają zdziwienie, unosząc brwi. Z wiekiem przybierają postać fałdów;
- lwia zmarszczka – to pionowa zmarszczka czoła. Charakteryzuje się występowaniem bruzd między brwiami tuż nad samą nasadą nosa. Jest również ściśle związane z częstym marszczeniem brwi. Utrwalenie tej niedoskonałości nadaje twarzy groźny wygląd;
- kurze łapki – najbardziej charakterystyczne ze zmarszczek mimicznych, są to promieniste linie przy zewnętrznych kącikach oczu. Są efektem intensywnego działania mięśnia okrężnego oka, kurczącego się w ciągu dnia wielokrotnie podczas mrużenia oczu, a także przy uśmiechaniu się. Wśród zmarszczek mimicznych kurze łapki pojawiają się zazwyczaj jako pierwsze, ponieważ cera wokół oczu jest sucha, delikatna i bardzo cienka, a więc najbardziej narażona na szkodliwy wpływ różnych czynników zewnętrznych i procesy starzeniowe;
- królicze zmarszczki – są to drobne bruzdy po bokach nosa, które pojawiają się na skutek częstego marszczenia tej części twarzy. Często występują u alergików, a także u osób, które eksponują twarz na słońce,
- zmarszczki palacza – niekiedy określane są jako kod kreskowy. Są to pionowe linie nad górną wargą, występują zazwyczaj tylko u palaczy. Jest to związane z częstym układaniem ust w tzw. dziubek i znacznym narażeniem cery na stres oksydacyjny.
Jak się pozbyć zmarszczek mimicznych i jakie produkty wybrać?
Zmarszczki mimiczne związane są z tzw. miostarzeniem, a ich występowanie ściśle zależy od pracy mięśni w danej okolicy. Jedną z najskuteczniejszych metod jest zabieg z użyciem toksyny botulinowej, która zapobiega powstawaniu skurczów określonych mięśni odpowiedzialnych pośrednio za powstawanie bruzd.
Działanie łagodzące i likwidujące zmarszczki mimiczne ma również wiele składników aktywnych w ogólnodostępnych kosmetykach. To np. adenozyna, peptydy i kwas hialuronowy.
W walce ze zmarszczkami mimicznymi istotne jest dogłębne nawilżenie cery i dostarczenie jej związków odżywczych, które jednocześnie pobudzą komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Warto wybierać więc preparaty zawierające witaminę C, B, E, retinoidy, wodę termalną, niacynamid oraz ceramidy. Doskonałym wyborem będzie krem do twarzy Vichy Liftactiv Collagen Specialist z potrójną dawką peptydów, witaminą C i niacynamidem.
Pielęgnacja cery ze zmarszczkami – działaj mądrze!
Istotny w walce ze zmarszczkami jest również sposób stosowania kosmetyków. Skin flooding – to nakładanie kolejnych produktów, nie czekając, aż poprzednie się wchłoną.
Kompletną i wartościową rutyną pielęgnacyjną będzie skin cycling. To 4-dniowy system stosowania produktów o innym działaniu. Jest to kolejno: złuszczanie, retinoidy, nawilżanie i regeneracja.
Kompleksowa pielęgnacja twarzy ze zmarszczkami to również idea skin streaming. Polega na ograniczeniu produktów do niezbędnych i wybieraniu kosmetyków najwyższej jakości z formułą potwierdzoną badaniami przeprowadzonymi przez dermatologów i innych specjalistów. Takie produkty oferują m.in. marki Vichy, La Roche Posay czy CeraVe.
Czego unikać, aby pozbyć się zmarszczek?
Aby zmniejszyć widoczność zmarszczek mimicznych lub opóźnić ich rozwój warto wyrobić w sobie kilka nawyków. Należy do nich przede wszystkim:
- odpowiednie nawadnianie organizmu i picie co najmniej 1,5 l wody dziennie,
- wysypianie się i odpowiednia ilość snu (warto też spać na plecach, co zapobiega odgniataniu się skóry twarzy),
- unikanie używek i palenia papierosów,
- ochrona przed promieniowaniem UV i długim przebywaniem na słońcu oraz noszenie okularów przeciwsłonecznych,
- codzienne wykonywanie masażu twarzy opuszkami palców lub specjalnym, przeznaczonym do tego rollerem (doskonałe rezultaty przynosi też joga twarzy).
Warto też wspomagać codzienną pielęgnację cery zdrową dietą, bogatą w witaminy i minerały. Szczególnie ważne jest spożywanie owoców i warzyw, oliwy z oliwek oraz ryb. Należy też ograniczyć tłuszcze nasycone i cukry, które sprzyjają powstawaniu zmarszczek i mają negatywny wpływ na ogólną kondycję cery.
Źródła
- Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, nr 6(4), s. 541–545.
- Osika G., Wesołowska A., Możliwości opóźniania procesów starzenia się skóry z wykorzystaniem wybranych substancji leczniczych, „Farmacja Polska” 2019, nr 75(7).
- Tomaszewska O., Jak powstają i gdzie występują zmarszczki mimiczne?, 2.01.2024, [online] https://www.medme.pl/artykuly/zmarszczki-mimiczne-na-czole-pod-oczami-jak-zlikwidowac,87714.html (dostęp: 3.04.2024).
- Żebrowska M., Substancje o działaniu przeciwzmarszczkowym oraz anti ageing, [online] http://www.aptekarzpolski.pl/2015/06/06-2015-substancje-o-dzialaniu-przeciwzmarszczkowym-oraz-anti-ageing/ (dostęp: 3.04.2024).
- Krupińska J., Zmarszczki mimiczne – dlaczego powstają i jak z nimi walczyć?, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a14815-Zmarszczki_mimiczne__dlaczego_powstaja_i_jak_z_nimi_walczyc (dostęp: 3.04.2024).