Nawilżenie skóry – podstawa dla zdrowia skóry
Skóra to nasz największy organ, najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych. Każdego dnia chroni organizm przed wtargnięciem do jego wnętrza bakterii i wirusów. Najtrudniejsza rola przypada skórze twarzy – ta część ciała odsłonięta jest bez względu na porę roku i musi znosić najwięcej. Dlatego też skóra na buzi szybko się przesusza i traci nawilżenie, jeśli właściwie jej nie pielęgnujesz. A ta jest niezwykle ważna dla młodego wyglądu i utrzymania skóry w dobrej kondycji.
Systematyczne nawilżanie skóry:
- zapobiega przedwczesnemu starzeniu się. Twarz poddana zabiegom nawilżającym prezentuje się młodziej i jest odświeżona. Wolniej tworzą się na niej zmarszczki. Jeśli o to nie dbasz, na twarzy szybko tworzą się drobne linie, które z czasem się pogłębiają;
- pomaga utrzymać naturalną elastyczność i jędrność, bo skóra dobrze nawilżona staje się odporniejsza na utratę gęstości;
- wpływa na zdrowy koloryt i poprawia wygląd. Skóra odzyskuje blask i przestaje wyglądać na zmęczoną i zmatowiałą. Nabiera naturalnych kolorów;
- zapobiega występowaniu problemów skórnych. Głębokie nawilżenie wspomaga zwalczanie takich stanów, jak: łuszczenie się, podrażnienia i zaczerwienienia. Nawilżanie wspomaga również regulację wydzielania sebum – ma więc podstawowe znaczenie dla cery tłustej i skłonnej do wyprysków;
- wspiera barierę ochronną, która chroni przed szkodliwym wpływem środowiska i wnikaniem do wnętrza organizmu drażniących substancji;
- sprzyja lepszej wchłanialności innych składników pielęgnacyjnych. Skóra dobrze nawilżona lepiej niż przesuszona absorbuje substancje zawarte np. w kremach, dlatego kosmetyki stają się skuteczniejsze.
Czy trzeba cię dalej przekonywać, że warto nawilżać skórę? Jeśli miałabyś wybrać jeden rytuał pielęgnacyjny w ciągu dnia, niech to będzie podstawa, czyli nawilżenie. Bez tego ani rusz! A jeśli czujesz, że skóra twarzy jest odwodniona, nadmiernie przesuszona, borykasz się z różnymi problemami, skorzystaj ze specjalistycznych zabiegów nawilżających w salonie kosmetycznym. Czasami wystarczy już jedna wizyta w gabinecie, żeby przywrócić skórze właściwe nawilżenie. To dobry punkt wyjścia do dalszej pielęgnacji.
Złote zasady nawilżania twarzy
Jesteś na dobrej drodze – wiesz już, jak poprawisz swój wygląd, jeśli zadbasz o nawilżenie skóry. Teraz czas na metodę. Jakie substancje wspomogą intensywne nawilżanie twarzy? Który produkt będzie dla ciebie najlepszy? I jaką pielęgnację stosować na co dzień, żeby uzyskać zadowalający efekt?
Wybór właściwego produktu: krem, serum czy mgiełka
Zacznijmy od wyboru odpowiedniego kosmetyku. Nie bez znaczenia jest rodzaj skóry. Inny preparat będzie odpowiedni dla cery tłustej, suchej lub wrażliwej; inny lepiej sprawdzi się przy cerze trądzikowej i dojrzałej. Przy wyborze kieruj się wskazówkami producentów lub skonsultuj się z kosmetologiem. To, czy zdecydujesz się na balsam, krem, żel czy serum, zależy od rodzaju cery oraz jej potrzeb. Ciężki krem emolientowy może okazać się nietrafiony dla cery trądzikowej, a nawilżający produkt żelowy – podrażniający dla cery wrażliwej. To, co najważniejsze w produkcie nawilżającym, to zawartość konkretnych składników nawadniających skórę. Kosmetyk nie powinien zawierać też alkoholu, substancji złuszczających oraz drażniących składników.
Składniki ważne dla głębokiego nawilżenia twarzy
Zadaniem kosmetyku nawilżającego jest nawodnienie głębszych warstw skóry, utrzymanie wody w skórze, a nie tylko powierzchowne nawilżenie zewnętrznej jej warstwy. Produkt nawilżający to połączenie:
- emolientów, które utrzymują odpowiednie nawilżenie skóry, natłuszczają ją, niwelują podrażnienia i odbudowują płaszcz hydrolipidowy naskórka. Emolienty tworzą na powierzchni skóry warstwę hydrofobową (okluzyjną), która zapobiega utracie wody. Zwiększa to elastyczność i nawilżenie naskórka. Popularne emolienty to np.: wazelina, olej parafinowy, ciekłe woski;
- hydrofilowych substancji nawilżających, które przyciągają i zatrzymują wodę z otoczenia. Hamują też jej ucieczkę z naskórka. Mogą działać jedynie na powierzchni, jak również wnikać w głębsze warstwy skóry (przenikają do warstwy rogowej, jeśli ich cząsteczki są odpowiednio małe). Do hydrofilowych substancji nawilżających zalicza się np. glicerynę (substancja o małych cząsteczkach), proteiny (wielkocząsteczkowe) oraz kwas hialuronowy;
- humektantów, czyli substancji utrzymujących nawilżenie samego kosmetyku. Zapobiegają wysychaniu produktu i utrzymaniu jego płynnej konsystencji.
Codzienna rutyna pielęgnacyjna
Odświeżona i promiennie wyglądająca skóra twarzy to nie tylko zasługa codziennej pielęgnacji, ale też i rutyna związana ze zdrowym odżywianiem i nawadnianiem organizmu. Nic nie da (lub niewiele) nakładanie nawilżającego kremu, jeśli w ciągu dnia pijesz mało wody oraz innych napojów (herbata, napary ziołowe). Odwodniony organizm to również przesuszona skóra twarzy. Zatem pierwszy krok to właściwe nawadnianie.
Jako podstawę rutyny pielęgnacyjnej potraktuj oczyszczanie twarzy oraz jej nawilżanie i ochronę przed słońcem. Żadna substancja aktywna nie zadziała skutecznie, jeśli nałożysz ją na nieoczyszczoną i przesuszoną skórę. Nic nie da serum przeciwstarzeniowe, jeśli codziennie nie nakładasz kremu z filtrem UV.
Zacznij od oczyszczania. Codziennie wieczorem zmyj z twarzy makijaż oraz brud (użyj oleju do demakijażu, a później np. żelu do mycia twarzy), przemyj buzię tonikiem i nałóż serum nawilżające. Dopiero na tak przygotowaną skórę aplikuj pozostałe kosmetyki z substancjami aktywnymi. Raz lub dwa razy w tygodniu nakładaj na twarz maskę w płachcie, żeby zadbać o intensywne nawilżenie twarzy. Zainspiruj się też koreańskim rytuałem pielęgnacyjnym K-beauty – wystarczy kilka prostych kroków, żeby cera odzyskała blask, a skóra stała się jędrniejsza i elastyczniejsza.
Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem
Promieniowanie UVA i UVB uszkadza komórki skóry, powodując jej szybsze starzenie się. Ale nie tylko. Promienie słoneczne mocno przesuszają skórę. Przypomnij sobie, kiedy ostatnio wróciłaś z wakacji nad morzem. Jak wyglądała twoja cera? Była nawilżona czy raczej mocno przesuszona i ściągnięta? Nawet jeśli stosowałaś kremy z wysokimi filtrami UV, i tak słońce robiło swoje. Ochrona przeciwsłoneczna to must have, jeśli zależy ci na odpowiednim nawilżeniu skóry twarzy. Zacznij od smarowania kremem SPF 30 każdego dnia, a szybko zobaczysz efekty. Na skórze wolniej będą pojawiać się zmarszczki, nie będziesz borykała się z przebarwieniami. Bardzo możliwe, że przestaniesz odczuwać uczucie ściągnięcia skóry i jej nadmiernego napięcia.
Domowe sposoby na nawilżenie twarzy
Żeby nawilżyć skórę domowymi sposobami, wypróbuj różne oleje, np.: kokosowy, migdałowy, z awokado lub nawet oliwę z oliwek. Posmaruj olejem twarz i poczekaj, aż się wchłonie. Ten rodzaj nawilżania będzie odpowiedni dla osób o cerze suchej i wrażliwej – nie zawsze dobrze zadziała w przypadku cery skłonnej do wyprysków, bo może nasilać zmiany trądzikowe, choć niektóre oleje wykazują właściwości przeciwzapalne. Przetestuj to jednak sama.
Sprawdzony sposób na naturalne nawilżenie to domowe maseczki, jak np. maseczka z dojrzałego banana (rozgnieć banana i nałóż go na twarz na 10–15 minut) lub maseczka z brzoskwini, papai i awokado. Jeśli masz w domu aloes, wykorzystaj roślinę i wyciśnij z niej żel aloesowy. To świetny i całkowicie naturalny krem nawilżający!
Źródła:
- https://www.kosmopedia.org/co-jest-w-kosmetyku/
- https://www.eloderm.pl/porady-i-wskazowki/o-emolientach/emolientyczym-sa-jak-dzialaja-i-jakie-wystepuja-przyklady-emolientow?gclid=CjwKCAiAvoqsBhB9EiwA9XTWGXCHm7uKf-1wHV7DEQ29LL5CzUvpzJnLLiM665NLaMgsxH2WT3VEvhoCsX0QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
- https://primaveraspa.pl/porady/domowe-sposoby-na-sucha-skore
- https://www.blessthemess.pl/jak-czesto-stosowac-kosmetyki-piramida-pielegnacji/
- https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/best-face-moisturizers#how-we-chose
- https://www.nbcnews.com/select/shopping/best-moisturizers-dry-skin-ncna1287507