Działanie retinolu w serum do twarzy
Retinol złuszcza martwe komórki naskórka i pobudza procesy regeneracyjne w głębszych warstwach, co wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Używa się go głównie w pielęgnacji cer dojrzałych, ale ma też zastosowanie w młodszym wieku. Działa nie tylko ujędrniająco i wygładzająco. Owszem, spłyca widoczne już zmarszczki i opóźnia powstawanie nowych.
Kosmetyki z tym składnikiem stosuje się również w innych celach, na przykład dla wzmocnienia i rewitalizacji skóry. Poprawia się jej nawodnienie, elastyczność i zwiększa odporność na działanie czynników zewnętrznych. Twarz zniszczona opalaniem pod wpływem retinolu ulega regeneracji. Za sprawą złuszczania część zmian pigmentacyjnych zostaje zredukowanych. Ponadto retinol stymuluje proces powstawania nowych naczyń krwionośnych oraz wpływa na rozmieszczenie melaniny, dzięki czemu poprawia i ujednolica koloryt skóry.
To wielozadaniowy składnik, który reguluje wydzielanie sebum, zwęża rozszerzone pory i hamuje powstawanie wyprysków. Dlatego też sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej.
Inne składniki aktywne
Oprócz retinolu serum zawiera również witaminę B3, która łagodzi podrażnienia i wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej, a także nawilżający i nawadniający kwas hialuronowy.
Opakowanie serum Retinol B3 La Roche-Posay
Jedna, maksymalnie dwie sztuki produktu powinny starczyć na całą kurację. Serum znajduje się w szklanej buteleczce z pipetą i jest bardzo wydajne, co ma znaczenie przy stosunkowo wysokiej cenie (150-250 zł). Na opakowaniu brakuje informacji na temat stężenia retinolu, więc trudno porównać wartość produktu do innych kosmetyków tego typu. Sam płyn ma delikatny zapach i łatwo rozprowadza się na skórze. Nie jest tłusty i się nie klei.
Stosowanie serum Retinol B3 La Roche-Posay
Kurację retinolem warto rozpocząć już w wieku 25-30 lat, czyli w momencie, w którym zaczyna nam ubywać kolagenu w skórze i pojawiają się pierwsze oznaki starzenia.
Serum aplikuj na noc, na oczyszczoną skórę twarzy. Całość przykryj kremem nawilżającym. Raczej nie zaleca się stosowania retinolu na dzień, ponieważ jest substancją światłoczułą. W połączeniu z promieniowaniem słonecznym mógłby więc wywołać poparzenia, przebarwienia czy inne, niepokojące zmiany na skórze. Z tego samego powodu nie sięgaj po ten kosmetyk latem.
Podczas aplikacji omijaj okolice oczu oraz ust, gdyż płyn może je podrażnić. Nałóż 3-4 krople na twarz, szyję i dekolt. Jeśli masz wrażliwą cerę, wprowadzaj kosmetyk stopniowo. Najpierw dwa razy w tygodniu, później co drugi dzień, a gdy skóra nabierze tolerancji – codziennie. Sama nie czułam żadnego dyskomfortu, więc od początku stosowałam go co wieczór. Jeśli jednak pojawi się łuszczenie albo skóra będzie przesuszona, należy rozłożyć w czasie proces wprowadzania kosmetyku do codziennej rutyny. Pamiętaj, by nie łączyć retinolu z produktami zawierającymi kwasy AHA, BHA i PHA. Choć w wielu przypadkach efekty działania kosmetyku bywają spektakularne, to na pierwsze wyraźne oznaki poprawy kondycji skóry należy poczekać około miesiąca. Nieco szybciej można zauważyć widocznie zmniejszone pory, a przynajmniej tak było w moim przypadku. Sama kuracja powinna trwać jednak dłużej, bo od 3 do 6 miesięcy. Najlepiej rozpocząć ją jesienią i zakończyć wiosną, tak żeby ominąć słoneczne lato.
Dowiedz się na temat marki La Roche-Posay: https://ohmyface.pl/producent/la-roche-posay-francuski-specjalista-w-dziedzinie-dermatologii/