Czym są pory na skórze twarzy?
Pory to niewielkie otwory w skórze będące ujściami gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Występują niezależnie od rodzaju i typu cery, jednak ich wielkość może być różna. U jednych są małe i niemal niewidoczne, a u innych – duże, wyglądają jak małe dziurki ułożone ciasno obok siebie.
Pory pełnią w skórze bardzo ważną funkcję: odprowadzanie toksyn z poszczególnych warstw skóry, a także regulowanie temperatury. Ich wielkość nie powinna być traktowana jak problem lub defekt. Jednak zdarza się, że rozszerzone pory poważnie wpływają na estetykę twarzy i samą cerę. Aby zmniejszyć pory na twarzy, trzeba wprowadzić kilka nawyków i dobrać pielęgnację.
Dlaczego pory się rozszerzają?
Pory w skórze mogą się rozszerzać na każdym etapie życia, najczęściej stają się szersze z wiekiem. Ta przypadłość dotyczy głównie osób z cerą łojotokową i tłustą, u których nadmiar sebum rozszerza pory. Za problem nadmiernie poszerzonych ujść gruczołów łojowych odpowiadają:
- uwarunkowania genetyczne,
- zmiany i zaburzenia hormonalne,
- trądzik,
- spadek jędrności skóry,
- palenie papierosów,
- nadmierna ekspozycja twarzy na słońce i opalanie w solarium,
- niewłaściwa pielęgnacja skóry.
Na zmniejszenie porów można jednak zastosować odpowiednie kosmetyki z substancjami aktywnymi, których regularne stosowanie ułatwi uzyskanie zamierzonego efektu.
O czym pamiętać, aby zmniejszyć rozszerzone pory?
Do zmniejszania porów – poza dopasowanymi kosmetykami – niezbędna jest codzienna rutyna pielęgnacyjna. Niezwykle ważny jest dokładny demakijaż i oczyszczanie cery. Ten zabieg należy przeprowadzać zarówno rano, jak i wieczorem, aby nie doprowadzać do gromadzenia się łoju i martwego naskórka w porach. Dzięki temu nie będą one podatne na rozszerzanie.
Oczyszczanie cery warto przeprowadzić dwuetapowo. Najpierw należy skupić się na dokładnym usunięciu makijażu, a następnie usunięciu pozostałości i zanieczyszczeń. Podczas mycia twarzy na zmniejszanie porów korzystnie wpłynie chłodna woda powodująca ich obkurczenie i zmniejszenie.
Podczas osuszania twarzy po umyciu zrezygnowanie z tradycyjnych ręczników na rzecz papierowych będzie dobrym nawykiem. Ważne jest też, aby nie trzeć twarzy i wycierać ją delikatnie. Na co dzień natomiast warto zwrócić uwagę, aby zbyt często nie dotykać twarzy, jeżeli nie ma takiej potrzeby, ponieważ w ten sposób na skórze osadzają się zanieczyszczenia i bakterie. W zmniejszaniu porów niezwykle ważna jest higiena przyborów kosmetycznych, takich jak gąbki i pędzle do makijażu. Należy czyścić je często i przechowywać w etui.
W codziennej pielęgnacji dobrym wyborem będzie kierowanie się zasadą skin streaming, polegającą na stosowaniu wyłącznie niezbędnych kosmetyków do pielęgnacji ze składnikami najwyższej jakości. To również produkty idealnie dopasowane do potrzeb danej skóry. Taki minimalizm kosmetyczny jest bardzo potrzebny. Uznane marki, takie jak: Vichy, CeraVe czy La Roche Posay, proponują produkty przebadane dermatologicznie, bez dodatku substancji drażniących, parabenów czy intensywnych związków zapachowych. Zastosowanie precyzyjnie dobranych preparatów w niewielkiej ilości nie spowoduje zatykania porów.
Aby doprowadzić do zmniejszenia porów i utrzymania się tego stanu, należy pamiętać o regularnym nawilżaniu kremem i stosowaniu wysokiego filtra także w dni pochmurne. Potrzebne jest też utrzymanie równowagi pomiędzy nawilżaniem a złuszczaniem i aplikowaniem produktów matujących.
Jak zmniejszyć pory i jakie kosmetyki wybrać?
Do oczyszczania cery z rozszerzonymi porami należy wybierać łagodne kosmetyki myjące i toniki o działaniu matującym, które przywrócą skórze neutralne pH. Tonik przygotuje skórę na lepsze wchłanianie składników aktywnych. Krem stosowany na co dzień powinien nawilżać, a przy skłonności cery do przetłuszczania się – także matować. Zmniejszaniu porów szczególnie sprzyjają hydrokwasy w produktach kosmetycznych, zwężające i ściągające pory. Najlepiej sprawdzą się: kwas azelainowy, kwas migdałowy i kwas glikolowy.
Aby dogłębnie oczyścić i zmniejszyć pory , przydadzą się peelingi. Raz w tygodniu warto stosować peeling enzymatyczny lub mechaniczny, natomiast raz w miesiącu – chemiczny zawierający kwasy owocowe. Pomocne będą również głęboko oczyszczające maseczki na bazie węgla roślinnego lub glinki. Taki domowy zabieg warto wykonywać jeden–dwa razy w tygodniu. Zmniejszenie porów widoczne będzie niemal od razu po zmyciu produktu z twarzy.
Zabiegi specjalistyczne zmniejszające pory na skórze twarzy
Codzienną pielęgnację i prawidłowe nawyki podczas dbania o cerę można wspomagać specjalistycznymi zabiegami kosmetologicznymi i z medycyny estetycznej. Takie procedury pomagają nie tylko w zmniejszaniu porów, ale również dogłębnej regeneracji i odżywianiu cery. Skóra twarzy jest idealnie nawilżona, a poprawę widać już po jednym zabiegu.
Szczególnie polecane są:
- mikrodermabrazja – złuszczanie naskórka specjalnym urządzeniem, które dokładnie oczyszcza skórę, wygładza, a także pobudza produkcję elastyny i kolagenu;
- hydrabrazja – rodzaj mikropeelingu nieco łagodniejszy od mikrodermabrazji; polega na ścieraniu martwego naskórka wodą;
- oksybrazja – oczyszczanie i zmniejszanie porów wodą i tlenem; zabieg łagodzi stany zapalne, dogłębnie nawilża cerę, odświeża ją, rozjaśnia i wygładza;
- peelingi chemiczne – złuszczanie martwego naskórka i oczyszczanie porów takimi substancjami chemicznymi, jak: kwas mlekowy, kwas migdałowy czy kwas glikolowy; zabieg pobudza wewnętrzne warstwy skóry do odnowy i regeneracji;
- peeling kawitacyjny – dogłębne oczyszczenie porów i złuszczenie martwego naskórka ultradźwiękami, co prowadzi do odsłonięcia nowych komórek skóry i zwężenia porów;
- laser frakcyjny – odnowa i regeneracja skóry oraz normalizowanie procesów w niej zachodzących za pomocą wiązki laserowej;
- mikronakłuwanie – zabieg polegający nie tylko na pobudzeniu do regeneracji, ale także biostymulacji, w wyniku której zmniejsza się widoczność blizn, porów i zmarszczek.
Aby zmniejszyć pory, kilka działań należy praktykować systematycznie i konsekwentnie.
- Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, t. 5, nr 6.
- Moczulewska N., Mańkowska A., Zastosowanie kwasu salicylowego w terapii skóry trądzikowej, [w:] Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, red. K. Kordus, Poznań 2019.
- Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2011.
- Nowicka D., Dermatologia, Wrocław 2010.
- Sobczyk A., Profesjonalna pielęgnacja cery dojrzałej w salonie kosmetycznym, [w:] Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, red. M. Maciąg, K. Maciąg, Lublin 2018.