Jak dobrać podkład do twarzy i dlaczego to takie ważne?
Może się wydawać, że dobranie odcienia podkładu, wcale nie jest skomplikowane. Stojąc przed paletą z testerami, najczęściej sprawdzamy kolor na dłoni i dokonujemy wyboru bez większego namysłu. W praktyce jednak okazuje się, że nawet stosunkowo drogi produkt nie zapewnia olśniewającego wyglądu i rozpromienionej cery. Zrzucamy wówczas winę na kondycję skóry. Tymczasem często zdarza się, że odpowiedzialność za niekorzystny wygląd twarzy na zdjęciach ponosi właśnie źle dobrany fluid.
Odpowiedni podkład powinien nie tylko zamaskować niedoskonałości, przebarwienia czy wygładzić cerę przez pokrycie nierówności. Ten kosmetyk pielęgnuje cerę, nawilża skórę i dostarcza jej substancji aktywnych i związków o działaniu przeciwstarzeniowym. Dobry podkład do twarzy gwarantuje naturalny efekt i idealne dopasowanie do koloru cery. Ten kosmetyk musi być wręcz niewidoczny. Dlatego nie należy kupować fluidów o ton jaśniejszych, aby optycznie odmłodzić cerę, a raczej zadbać o odpowiednią codzienną pielęgnację. Ponadto trzeba pamiętać, że cera jest nieco ciemniejsza w lecie, a jaśniejsza zimą. Trzeba więc przygotować się na zakup podkładów w dwóch odcieniach dobranych do aktualnej pory roku. Pozwoli to uniknąć wpadki makijażowej i niechcianego efektu maski
Od czego zacząć dobieranie podkładu?
Każda marka oferuje podkłady w co najmniej kilku odcieniach i tonacjach. Przed wyborem właściwego należy określić swój typ urody i tonację skóry, co znacznie ułatwi odpowiedź na pytanie, jak dobrać kolor podkładu. Określenie „karnacja jasna” lub „karnacja ciemna” to zdecydowanie za mało.
Wśród typów urody można wymienić: ciepłe, czyli wiosna i lato, oraz zimne – jesień i zima. Niekiedy dostrzegalne są cechy zaczerpnięte z obu typów. Wówczas taką urodę określa się jako typ mieszany. Najłatwiej określisz ton swojej skóry przez przystawienie do twarzy białej kartki, koniecznie w świetle dziennym. Jeżeli w odbiciu lustra skóra wydaje się oliwkowa lub żółtawa – jesteś typem ciepłym. Jeśli różowa – typem zimnym. Trudność w ocenie zazwyczaj oznacza typ mieszany.
Inny sposób – to określenie koloru żył w okolicy nadgarstka. Gdy wydają się zielone, to oznaka tonacji ciepłej. Kiedy ich kolor jest zbliżony do niebieskiego lub fioletu – to tonacja chłodna. Jeżeli po wewnętrznej stronie nadgarstka dostrzegasz zarówno żyły zielone, jak i niebieskie – to typ mieszany.
Jak dobrać kolor podkładu do typu urody?
Odpowiedni dobór podkładu może również ułatwić dopasowanie cech wyglądu do poszczególnych typów urody:
- wiosna – typ ciepły wyróżniający się skłonnością do szybkiego opalania się, jasnobrązowymi lub popielatymi włosami, oczami w kolorze jasnobrązowym, niebieskim lub zielonym, a niekiedy także piegami lub rumieńcami;
- lato – typ chłodny o mlecznej cerze z odcieniami beżu lub różu, skóra źle znosi opalanie. Najczęściej charakteryzuje się oczami w kolorze szarym, jasnoniebieskim, piwnym lub zielonym oraz jasnobrązowymi lub popielatymi włosami;
- jesień – typ ciepły, jasna i ciepła skóra z odcieniami brzoskwiniowymi i złocistymi, brązowe lub zielone oczy, często rude włosy, trudności z opalaniem;
- zima – typ chłodny, cera bardzo jasna, łatwo się opala, oczy orzechowe, ciemnobrązowe lub błękitne, włosy ciemne lub w odcieniach szarości.
Osoby z ciepłym typem urody powinny wybierać podkłady w odcieniach ciepłych, a typy zimne – w zimnych. Jeżeli występują cechy obu typów, to należy wybrać neutralny odcień podkładu.
Dobierając podkład do twarzy, osoby z ciepłym typem urody mogą kierować się takimi nazwami odcieni, jak: peach, warm, vanilla, gold, amber, sienna czy honey. Dla osób o chłodnych typach urody przeznaczone są odcienie zawierające w nazwach słowa: rose, ivory, cool, sand, beige czy porcelain. Wśród odcieni neutralnych najczęściej znajdują się podkłady określone nazwami takimi jak: gold sand, honey beige oraz rose vanilla.
Tonacja to nie wszystko. Jak dobrać odcień podkładu?
Wśród podkładów dopasowanych pod względem typu urody należy jeszcze wybrać odpowiedni odcień jasności. Niewielką ilość produktu należy nałożyć najlepiej na linię żuchwy, jednak koniecznie na dokładnie oczyszczoną cerę. Taki test zawsze wykonuje się w świetle dziennym. Oświetlenie w sklepie może znacznie zaburzać właściwy dobór kosmetyku.
Aby dopasować idealny odcień, warto nałożyć obok siebie trzy–cztery próbki podkładu zbliżone kolorystycznie i delikatnie rozetrzeć. Produkt, który po chwili najlepiej scali się kolorystycznie z naturalnym odcieniem skóry i stanie się niewidoczny, będzie najlepszy.
Jak dobrać podkład do potrzeb skóry?
Dobranie koloru podkładu to nie wszystko. Należy jeszcze dopasować jego rodzaj i formę do potrzeb skóry oraz indywidualnych preferencji. Wśród rodzajów podkładów znajdują się kosmetyki:
- matujące – polecane do cery mieszanej i tłustej,
- kryjące – sprawdzą się u osób z niedoskonałościami, bliznami, przebarwieniami czy trądzikiem,
- nawilżające – polecane przy cerze suchej, mieszanej i odwodnionej,
- wygładzające – idealne dla cery dojrzałej i z oznakami starzenia,
- rozświetlające – odpowiednie dla cery dojrzałej, suchej, zmęczonej i poszarzałej.
Podkład można wybierać spośród kosmetyków w płynie (fluidy), sypkich, w sztyfcie czy musie. W tej kwestii wybór zależy od osobistych upodobań.
Aby cera wyglądała nieskazitelnie, najważniejsza jest właściwa pielęgnacja, np. zgodna z filozofią skin streaming. Opiera się ona na stosowaniu niewielu kosmetyków, ale za to najwyższej jakości i perfekcyjnie dopasowanych do potrzeb danej cery. Warto więc wiele różnych produktów zastąpić np. jednym czy dwoma z najwyższej półki o składzie przebadanym przez dermatologów. Takie propozycje oferują m.in. marki: La Roche Posay, Vichy czy CeraVe.
Jak dobrać podkład do twarzy przez internet?
Nie zawsze istnieje możliwość wypróbowania podkładu za pomocą testera. Tak jest np. podczas zakupów przez internet. Jednak w tym przypadku z pomocą przychodzą stosowane przez producentów specjalne oznaczenia z liter i cyfr.
Litera określa tonację danego produktu. Na podkładzie może znajdować się litera C (odcienie chłodne), W (odcienie ciepłe) lub N (odcienie neutralne). Pierwsza z cyfr to zawsze 1, 2, 3 lub 4. Oznaczenie dotyczy intensywności danego odcienia. 1 opisuje podkład najjaśniejszy, a 4 – najciemniejszy. Druga cyfra opisuje nasycenie koloru: 1 to najmniej intensywny, a im wyżej, tym kosmetyk jest bardziej kryjący.
W razie wątpliwości można zamówić dwa zbliżone odcienie i kiedy zmieni się pora roku, a cera zblednie lub stanie się nieco ciemniejsza, mieszać podkłady w odpowiednich proporcjach.
Poznaj także Sekrety trwałego makijażu >>
Źródła:
● Brown B., Perfekcyjny makijaż, Łódź 2011.
● Grzelakowska-Kostoglu E., Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu, Kraków 2015.
● Kwiatkowska B., Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku, 2017.
● Laudańska-Maj A., Ruśkowski P., Gadomska-Gajadhur A., Nowe możliwości w recepturowaniu kosmetyków do makijażu przez zastosowanie pigmentów o zmodyfikowanej powierzchni, „Polish Journal of Cosmetology” 2018, nr 21, s. 135–138.